Neler yeni

Anoreksiya nedir? Belirtileri ve tedavisi...

Dreamer

Administrator
Yönetici
Yönetici
Takipçiler
0

reputation_scoree

Anoreksiya hastalığı tedavisi için izlenmesi gereken süreç hastalığın seviyesine göre değişkenlik gösterebiliyor. İşte anoreksiya ile ilgili tüm detaylar ve hastalığın belirtileri…


Anoreksiyanın nedenleri nedir?


Anoreksiya basit bir bozukluk değildir. Birçok semptom ve etkisi vardır ve sebepleri de karmaşıktır. Şu anda, anoreksiya nervosa'nın hem biyolojik hem de çevresel faktörlerin bir sonucu olarak geliştiği düşünülmektedir. Bu yeme bozukluğunun oluşumuna katkıda bulunacak çevresel faktörlere örnekler şunlardır:


- İnce insanları sürekli olarak ideal kalıplaşmış olarak güçlendiren medyadaki incelik kültürünün etkileri


- Bale ve model gibi ince ve kilo kaybını teşvik eden meslek ve meslekler


- Aile ve çocuklukta travmalar: çocuklukta cinsel istismar, ciddi travma


- Arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız arasında insan bedenine dair baskılar.


Anoreksiya belirtileri nelerdir?


- Ağır kilolu olmasına rağmen kronik diyet


- Gıdaların kalorileri ve yağ içerikleri takıntılı olması


- Gıdayı küçük parçalara kesme, yalnız yeme ve / veya gıdaları saklamak gibi ritüel yeme kalıplarına katılmak


- Yiyecek, yemek tarifleri veya pişirme ile sabitleme; kişi başkaları için karmaşık yemekler pişirebilir, ancak yemekten kaçınabilir


- Depresyon veya uyuşuk evre


- Yüz ve beden üzerinde yetişen yumuşak ince saçlar


- Soğuk hissetme hissi


- Saç dökülmesi veya inceltilmesi


Anoreksiya tedavisi nasıldır?


Bu yeme bozukluğunun karmaşıklıkları göz önüne alındığında, bozukluğun iyileşmesi için tıp doktorları, diyetisyenler ve terapistleri içeren profesyonel bir tedavi ekibi gereklidir. Anoreksi için etkili, bütünsel yeme bozukluğu tedavisinde üç gerekli bileşen bulunur:


Tıbbi: Anoreksiya nervoza tedavisinde en öncelikli nokta, dengesiz bir kalp atışı gibi yetersiz beslenmeden kaynaklanabilecek ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor.


Beslenme: Bu bileşen, ağırlıklı restorasyonu, özel bir yemek planının uygulanmasını ve denetimini ve normal yeme düzenine ilişkin eğitimin kapsamını içine alır.


Terapi: Bu tedavinin amacı, yeme bozukluğu ile ilgili temel sorunları tanımak, travmatik yaşam olaylarından haberdar etmek ve iyileştirmek, daha sağlıklı başa çıkma becerilerini öğrenmek ve duyguları ifade etme ve işleme kapasitesini daha da geliştirmektir.
 

Giriş yap