Neler yeni

NLP nedir? Ne işe yarar?

Dreamer

Administrator
Yönetici
Yönetici
Takipçiler
0

reputation_scoree

NLP kişisel gelişim ve değişim sürecidir. Öncelikle modelleme ilkesine dayanan bir farkındalık süreci ve beraberinde gelen müthiş değişim.. Sadece tekniklerini bilmeniz ve uygulamanız yeterli! Zaman içerisinde hayat kalitenizin ne kadar yükseldiğinin farkına vardığınızda vay be diyeceğiniz teknikler bütünü.. Değişim ve kişisel gelişime yaklaştığınızda, inançlı ve kararlı olmanız gerekir, başka bir deyişle yaptığınıza inanmanız ve başarıya ulaşmakta kararlı olmanız gerekir. Tutarlı olmak kendinizi baltalamamak için değişiklik yapmaya kararlı olmak anlamına gelir. Değişmek ve gelişmek için yola çıktığınızda NLP'nin 4 temel ilkesi yazımızı mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü bu, NLP'nin 4 temel ilkesi size yolculuk boyunca rehberlik edecektir.

NLP aslında Neuro Linguistic Programming dir. Yani, kendinizi programlayarak kendinizin en üst mükemmeliyet sınırına ulaşmanıza olanak tanıyan bir açılım! Modellemenin eşsiz tarifi ile sizi kendinize getirecek ve eksik olduğunuz noktalar tamamlanarak en üst düzeyde mükemmel olma sanatı.

NLP ve "Neuro" süreci, bilinç ve bilinçaltımızı beraber işbirliği içerisine sokabilme sürecidir. Sağ ve sol beynimizin özelliklerini bilmek ve kendimizi sürekli geri bildirimler yolu ile geliştirmek!

NLP ve "linguistic" dil süreci de yine benzer amaçlar taşır. Hem kendinizle hem de sizin dışınızdaki tüm varlıklarla iletişim süreci. Tabi burada da yine birtakım teknikler ve kurallar bulunmaktadır. Fakat en temeli sizin kendinizle iletişiminizdir. Burası başlangıç noktasıdır. İletişim süreçlerinde bağ kurma, uyum gibi temel konularla iletişimde hedefe varıncaya kadar Meta ve Milton dil kalıplarını kullanma sanatı! İletişimde kendinizle de bir uyum sağlamanız yani, kendinizle etkileşim ve güvene dayalı bir ilişki içinde olmanız gerekir. Bu değişimden ne elde etmek istediğinizi saptamanız gerekir.

Ve "Programming" kısmı.. Hani derler ya bilmek ayrı uygulamak ayrıdır diye. İşte burada tam olarak bahsedilen de budur. Programlama aslında alışkanlık edinme sürecidir. Hayatımıza geçirmek istediğimiz yeni deneyimlerimizi farklı tekniklerle bilinçaltımıza kodlayarak yepyeni bir "ben" oluşturma sürecidir. Aslında en zor olan bölümdür. Çünkü, defalarca farklı bedenlerimiz tarafından değişime engel olunmak istenir ve her defasında bilinçaltımız da benzer şekilde bizi samimiyet testine tabi tutar.

Bu noktada, isteğimizin ve arzularımızın şiddeti sonucu belirler. Bundan sonra NLP’ nin değişim ve öğrenim için geliştirdiği çok sayıda kalıp ve tekniklerden birini yada kalıplar kombinasyonunu uygulayabilirsiniz. Son olarak “geleceğe uyarlayın” yani bu yeni değişimi ve öğrenimi zihninizde uygulayın.
 

Giriş yap